1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0.50 (1 hlas)

ASUS logo

ASUS představil základní desky s čipovou sadou Intel X79 osazené paticí LGA 2011, které jsou určeny pro druhou generaci procesorů Core i7. Nabídka zahrnuje několik řad základních desek - ROG Rampage IV Extreme pro pravověrné hráče, spolehlivé desky TUF SABERTOOTH X79 nebo desky P9X79 Work Station Series s technologií NVIDIA 4-way SLI a AMD CrossFireX. Všechny zmíněné desky využívají technologii ASUS Dual Intelligent Processors 3 s novým digitálním napájením DIGI+. Toto řešení zahrnuje tři digitální ovladače napájení, jeden pro CPU a dva pro DRAM. Výsledkem je vyšší výkon, lepší stabilita a možnosti pro přetaktování. Všechny novinky podporují několik grafických karet (multi-GPU), disponují PCI Express 3.0 a čtyřkanálovými pamětmi DDR3 o velikosti až 64 GB.

Řada P9X79 – přesné ladění napájení a BIOSu
Tato řada nabídne přesné ladění napájení i systému BIOS. S novým digitálním napájením DIGI+ Power Control a možností modulace napětí paměti budou uživatelé moci využít skutečnou rychlost modulů DDR3, včetně zvýšení výkonu pomocí kalibrace zátěžové křivky VCCSA a zvýšení napěťové kapacity DRAM.
Zásluhou 8 DIMM modulů lze osadit až 64 GB čtyřkanálových pamětí, takže plnohodnotné využívání 64bitových aplikací už nebude jen nesplněným přáním. Vyšší kapacitu operační paměti lze využít při práci s daty i při zpracovávání obrázků a videa. Uživatelé rovněž budou moci využít velké RAM disky, jež nabízejí vyšší rychlost čtení a zvyšují celkový výkon systému. Funkce ASUS SSD Caching umožňuje regulovat rychlost jednotek SSD a kapacitu mechanických pevných disků.
V nejnovější verzi systému UEFI BIOS jsou k dispozici i klávesové zkratky: F12 vytvoří snímek systému BIOS a F3 zobrazí podrobné informace o systému. Bohatá nabídka funkcí zahrnuje také DRAM SPD (Serial Presence Detect), jež slouží k diagnostikování problémů s pamětí, případně k jejich řešení prostřednictvím POST. Funkce USB BIOS Flashback umožňuje snadnou a rychlou aktualizaci systému BIOS z jakéhokoli USB úložiště. Kvůli aktualizaci systému BIOS není potřeba osazovat CPU ani operační paměti - funguje i v případě, kdy je počítač v pohotovostním režimu. Technologie BT GO 3.0! obsahuje vestavěný modul Bluetooth v3.0 +HS, který zprostředkuje bezdrátové připojení 802.11n. O synchronizaci a přenášení dat mezi PC a mobilními zařízeními, případně přetaktování PC prostřednictvím smartphonu se stará funkce USB 3.0 Boost, která umožňuje nejen automatickou detekci protokolu USB 3.0 zařízení, ale nabízí i podporu nového protokolu UASP, čímž zvyšuje rychlost USB 3.0.

ROG Rampage IV Extreme – pro hráče a overclockery
Základní deska Rampage IV Extreme využívá technologie 4-way NVIDIA SLI a AMD CrossFireX na nové sběrnici PCI Express 3.0. Patice ROG X-Socket umožňuje snadný přechod z LGA 1366 na novou patici LGA 2011, takže chladiče CPU a zásobníky s LN2 lze využívat i s novou deskou. Zařízení OC Key po připojení k DVI portu jakékoli grafické karty dokáže zobrazit informace o výkonu a přetaktování, a to bez nutnosti připojovat monitor nebo využívat operační systém. Uživatelé mohou měnit a upravovat parametry, aniž by k tomu potřebovali jakýkoli dodatečný software. Funkce Subzero Sense slouží k přesnějšímu měření systémů chlazení LN2 a zastane i funkci digitálního teploměru. Systém ROG Extreme Engine Digi+ II a kondenzátory 10K Black Metallic zaručují dlouhou životnost a spolehlivé napájení, které všichni hráči a overclockeři vyžadují. K základní desce Rampage IV Extreme dodává ASUS hru Battlefield 3 od společnosti EA a studia DICE, která využívá herní engine Frostbite 2, nejmodernější grafické efekty a funkce technologie DirectX 11.


TUF SABERTOOTH X79 - spolehlivost splňující armádní normy
Desku TUF SABERTOOTH X79 charakterizuje speciální konstrukce, která přispívá k lepšímu odvodu tepla, obsahuje komponenty testované podle armádních norem a nabízí také kvalitní chlazení zajišťující stabilitu systému. Technologie TUF Thermal Armor nové generace je vybavena dvěma ventilátory, které se starají o dostatečný přísun chladného vzduchu, zlepšují rozptyl tepla a zvyšují výkon i spolehlivost systému. TUF Thermal Radar v reálném čase monitoruje teplotu důležitých komponent a automaticky upravuje rychlosti ventilátorů tak, aby byl systém stabilní a nepřehříval se. TUF Thermal Radar využívá 12 teplotních čidel rozmístěných po celé desce, takže uživatelé mohou sledovat každou důležitou komponentu zvlášť. Podle různých uživatelských parametrů tato technologie automaticky vypočítá optimální rychlosti ventilátorů tak, aby komponenty zůstaly chladné a jejich životnost byla co nejdelší. Mezi komponenty TUF testované podle armádních norem patří kondenzátory, cívky, a tranzistory MOSFET. Kvůli jejich odolnosti vůči vysokým teplotám i zátěži poskytuje ASUS na desky SABERTOOTH X79 dokonce pětiletou záruku. Tato novinka, stejně jako desky řady P9X79, disponuje digitálním systémem napájení označovaným jako New DIGI+ Power Control.

P9X79 WS – pro pracovní stanice
Model P9X79 WS je určen pro pracovní stanice a profesionály, a proto nabízí technologie pro zapojení více grafických karet NVIDIA 4-way SLI a AMD CrossFireX. Desky využívají vestavěný duální řadič Intel LAN s hardwarovou akcelerací, který snižuje zatížení CPU a zrychluje zpracování dat. Deska P9X79 Work Station podporuje procesory Intel Core i7 i procesory Xeon určené pro pracovní stanice. Je plně kompatibilní s mnoha typy pamětí, operačních systémů a karet RAID. Pomocí tříbarevného LED indikátoru lze monitorovat úroveň přetaktování desky, aniž by bylo nutno vstupovat do systému BIOS. K dispozici jsou také funkce ASUS SSD Caching a USB BIOS Flashback. Na tuto desku se vztahuje nová záruční služba ASUS ARS*.

* Služba ARS je v současnosti dostupná na vybraných trzích eurozóny. Společnost ASUS ji hodlá postupně rozšířit i do ostatních zemí.

Základní desky ASUS s čipovou sadou Intel X79

Základní desky ASUS s čipovou sadou Intel X79

Základní desky ASUS s čipovou sadou Intel X79

Základní desky ASUS s čipovou sadou Intel X79