1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 3.88 (4 hlasů)

Kdysi jsem získal informace o tom, jak je připojený mikrofon k pc, a sehnel jsem i pár schémat ke zvukovým kartám, hlavně jejich vstupních částí. Potřeboval jsem to proto, abych věděl, jestli něco náhodou nezničím, nebo jestli to vůbec bude fungovat, když k pc připojím dynamický mikrofon (takový ten co používají DJové, ... - jo funguje, ale hraje to potichu protože k počítači potřebujete mikrofon elektretový, který má v sobě zabudovaný malinký předzesilovač).  

Takže co budete tedy potřebovat:
* Stereofonní konektor jack 3.5mm (max 10CZK)
* asi 2m stíněného vodiče (no, možná i 20CZK)
* elektretový mikrofon - dá se koupit v praze v GMe asi za 5CZK (cena je podle kvality)
* dále nějaké nářadí jako pájka, šroubovák, kleště, ...

Jak na to ?
Schéma zapojení je na obrázku. Nic složitého. Jediné co nesmíte pokazit, je to, že musíte správně zapojit ten elektretový mikrofon. Mínus by měl být vyvedený na vývodu, který je vodivě spojen s jeho plechovým obalem. Plus je ta ploška/vývod který není spojen s kostrou.Pokud ani jeden vývod není spojen s kostrou, prostě stejně někde musí být označený plus. To musíte poznat. Konstrukce není složitá, chce to jen trpělivost, zvlášťe při pájení mikrofonu (ne dlouho!!!rychle a pořádně!) a konektoru, který vám bude naschvál ujíždět před pájkou po stole ;-). tady pomohou kleště. Ale pozor ať to nerozmáčknete! Tady je schéma. (jak jednoduché :))


Schéma zapojení

Jediné co tomu chybí je asi mechanická konstrukce, na které bude mikrofon držet. To nechávám na Vás. Při pečlivé práci to MUSÍ fungovat na první zapojení. Je pravda že jsem to zatím nezkoušel zapojit ale je to tak primitivní že to fungovat musí. Až to o víkendu sestavím, tak sem přidám i pár fotek jak celé konstrukce, tak detaily toho elektretového mikrofonu aby bylo vidět jak jsem se dopracoval k tomu, kde to má plus :)
Celá konstrukce vyjde určitě levněji než kdybyste to koupili hotové. Stejnak je to stejně zapojené :) Mechanický držák ani snad řešit nemusíte. Pokud v ovládacích panelech nastavíte hlasitost mikrofonu na maximum, a mikrofon připovníte ze stranyny monitor, tak jeho citlivost bud zaručeně postačovat na to aby tam byl slyšet někdo z vedleší místnosti ;-)

Takže součástky mám koupené, cena celkem 32CZK ;-)
konektor 6CZK, kabel 17CZK, elektret mic zbytek :)

Takže sem dam nějaké fotky jak sla konstrukce: 


Počáteční "suroviny"


Připájený konektor ke kabelu


Makrofoto mikrofonu


Makrofoto elektret. mikrofonu podruhé, porovnání velikostí


Detail vývodů elektretu, vlevo +, vpravo zem - je tam vidět tři spoje s plechovým krytem = stíněním


Připájený mikrofon


Sestavený na první pokus funkční celek

Hledání

Prodej a servis počítačů, opravy notebooků - svoz zařízení na opravu ZDARMA

Náhledy projektů