1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0.50 (1 hlas)

Porucha PC nebyla způsobena předtím v síti, jak je většinou obvyklé (to zpravidla zničí je trvale k síti připojený a bežící zdroj pomocného napětí ve zdrojích ATX), ale zřejmě proražením izolace mezi primárním a sekundárním vinutím v transformátoru spínaného zdroje. Přesná příčina poruchy se nedala vzhledem k velkému stupni poškození zdroje zpětně identifikovat.

Protože způsobená škoda byla poměrně značná, doplnil jsem po těchto událostech všechny svoje počítače a i počítače v okolí raději jednoduchým přípravkem, který zabrání průniku většího napájecího napětí po napájecích přívodech k periferiím a ochrání přívody +5 a + 12 V do MB. K vedení +12 V (žlutý kabel) a vedení +5 V (červený kabel) a zemi (černý kabel) jsou připojeny transily, které svedou případné přepětí. Transil je polovodičová součástka, která má voltamperovou charakteristiku a provedení velice podobné Zenerově diodě. Má ale zaručeny impulsní parametry - maximální proud, který je schopna po dannou dobu vydržet.

Velikostí je pouzdro obdobné "tříampérovým" diodám 1N5401 atd.Transily se vyrábějí i v symetrickém obousměrném provedením, ovšem ty se hodí do obvodů se střídavým proudem.

Pro ochranu vedení napájení +5V je vhodné použít typ BZW04-5V8 (ST) nebo 1,5KE6V8A (SGS), pro vedení +12V typ 1,5KE12A. Použít lze i jiné typy transilů, napětí "kolena" Vbr by se mělo co nejvíce blížit 5V a 12V. Statické parametry transilů lze snadno změřit. Velmi vhodné je zapojit jich několik paralelně nebo vyrobit ochraných přípravků více a zapojit je i na další vývody PC zdroje. Neuškodí k transilům zapojit paralaelně také kondenzátor s malou indukčností (např. SMD tantalový), protože ty ve zdrojích i v mechanikách už jsou.

Cena transilů se pohybuje od 6Kč za malé typy 400W až do 20Kč za transily 1,5KW, a to jistě stojí za investici. Je to vůbec velice užitečná součástka, amatéry v konstrukcích málo využívaná.Jinak je tomu v průmyslové elektronice. Pokud se např. podíváme na nějakou desku elektroniky třeba z tramvaje, transilů tam najdeme spoustu, určitě u každého ustupu a výstupu. Dávno si transily raději dovybavuji všechna zařízení, která může ohrozit přepětí, např. z 12V palubní sítě auta napájené transceivery, vedení alarmu po domě, autorádia atd. Transilu by měla být předřazena pojistka, v PC je pojistka ve zdroji.


Transily jsem umístil na malou destičku s plošnými spoji se třemi ploškami, vyrobenou proškrábnutím. Protože jsem nechtěl zapojit přípravek jako koncový na konektor na kabel ze zdroje a tím se připravit o možnost napájet další mechaniku nebo harddisk, vyrobil jsem přípravek jako průchozí.

Napájeci 4pinové konektory pro napájení HDD lze koupit samostatně, kupodivu levněji asi vyjde koupit hotovou rozdvojku nebo průchozí redukci napájení HDD/floppy. Společné země (černé vodiče) můžeme i nemusíme propojit, jsou stejně spojeny v mechanikách i ve zdroji a na MB.

Kdo by chtěl stoprocentně ochránit MB, může si transilem doplnit i zbývající napájecí napětí na konektoru ze zdroje pro MB. Na vývodech konektoru ATX č. 1, 2 a 11 je napětí 3,3V na vývodu č. 12 je -12V, na vývodu č. 18 je -5V, na vývodech č. 8 a 14 je signalizace a ovládání zdroje.

Ovšem transily pro ochranu napětí 3,3V se nevyrábějí, jestli toto vedení snese vetší napětí, tak kolem 6V, pro které se transily seženou, jsemraději nezkoušel.

Ochrana počítače před přepětím v síti

Hledání

Prodej a servis počítačů, opravy notebooků - svoz zařízení na opravu ZDARMA

Náhledy projektů