1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0.50 (1 hlas)


Už dávněji jsem přemýšlel, jak si "vyhezčit" počítač a když vidím jak se dostává do popředí modrá barva a na autách se čím dál tím více objevují takové ty modré světílka, napadlo mě, taky si trošku ztuningovat počítač. Nápad byl, tak jsem začal uvažovat jak by to bylo možné udělat, abych pak tento tuning mohl nějakým způsobem i ovládat (paralelním portem) a využit přitom dálkového řízení přes IR signál kdejakého IR vysílače s frekvencemi kolem 36 kHz. Dále jsem do "swicheru" implementoval ještě na jeden výstup z paralelního portu přepínání nf výstupů.

Popis zapojeni
Samotná schéma je docela jednoduchá. Vstupí port (ve schémě označenáý jako PORT) obsahuje 8 binárních kanálů pro přenos dat, pro nás nikoli data, ale jenom signály. Integrovaný obvod 74LS245N slouží ve schémě jako posilovač směrnice, kvůli zesílení odběru proudu, podle katalogu na 24 mA, což na LED diody bohatě stačí. Vstup DIR a brana G slouží na nastavení přechodu zesílení od vstupů A do výstupu B. Dál to jede přes nějaké předřadné odpory a jestě na takové ty kolíčky, jak se tam dávají jumpre. Já jsem tam však zapojil přímo LED diody, které už můžou být kdekoliv v počítači a připojují se pomocí kábliků (dají se sehnat v PC bazarech ze starých počítačů). Odpory R1 až R7 jsem volil a hodnotu 56R, což by mělo odpovídat výstupu 3,9 V a 20 mA (klasické napětí a proud protékající modrými LED diodami). Tak to bylo tedy 7 výstupu z IC1 a poslední výstup B8 jsem použil na přepínání výstupů nf signálů ze zvukovky, kde tranzistor T1 spíná dvoujazýčkové přepínací relé. Dioda D1 má chránit tranzistor T1 proti špičkám, je to obyčejná křemíková dioda. Celé zapojení jsem realizoval na DPS, kde jsem jako napájení použil napájení přímo z PC a to z konektoru pro FDD mechaniku. DPS však neposkytnu, pač každý může použít jiné relé a taky si může jinak dimenzovat celé zapojení.

správce-stahovaní
Obr.1 Schéma zapojení

Uvedení do chodu
Samotné uvedení do chodu by nemělo dělat žádné potíže. Je však potřebné použít na přepojení paralelního portu a našeho portu nejlépe upravený křížový paralelní kabel, podle obr.2.

Obr.2 Schéma zapojení paralelních portů na propojovacím kabelu

Pak si jěšte pro využití přepínače nf signálů vyrobíme propojovací kabel na propojení zvukové karty a naši DPS. Tento kabel je propojen 1:1. Přikládám zde i obrázky mého výtvoru (obr.3 - 5). Ovládací pogram, který zde přikládám je velice jednoduchý na obsluhu a pod ikonkou LED diody běží na pozadí Windows v trayi. Toho lze využít k ovládání programem Girder, který je známy jako program vykonávajíci příkazy z dálkového ovladače. A také je potřebný soubor pro hardwarové ovládání tohoto programu Girder, tady je.A nakonec jestě soubor, kterým se ovládá program LED za pomoci programu Girder, tady je. Zapojení IR přijímače nalezněte na stránkách Igora Cesku.


Obr. 3 Pohled zepředu


Obr. 4 Pohled zepředu se zapojenými vstupy a výstupy


Obr. 5 Osazená deska - strana spojů

Hledání

Prodej a servis počítačů, opravy notebooků - svoz zařízení na opravu ZDARMA

Náhledy projektů