U analogových zobrazovacích přístrojů typu CRT monitorů jsme byli zvyklí používat jeden konektor pro přenos obrazového signálu a to tzv. VGA konektor, nebo-li 15-pin Mini D-Sub konektor. Pro zobrazení obrazové informace na analogovém zobrazovacím přístroji je potřeba pouze několik obrazových informací, mezi které hlavně patří informace o červené, modré a zelené obrazové informaci. Dále je důležitá pro správné zobrazení obrazu informace o horizontální frekvenci.
Ukázka samice DVI-I konektoru
Co to je DVI?
Takto to platilo u analogových CRT monitorů, které zobrazovaly obraz na podobném systému jako televizní přijímač. Grafická karta však vytvářela vždy digitální informaci o obraze a díky připojení k analogovému zobrazovacímu systému, bylo nutné digitální obrazovou informaci překonvertovat. Nejjednodušší možnost byla toto učinit již v počítači a z něj pak vést pouze analogovou obrazovou informaci do CRT monitoru. S příchodem LCD panelů, které pracují čistě na digitálním systému zobrazení, přišla malá komplikace a to ta, že bylo nutné opět analogovou obrazovou informaci překonvertovat do digitální podoby. U prvních LCD panelů se toto činilo uvnitř LCD panelů a pracovalo se s analogovou informací. Dvojí konvertování obrazové informace, a to nejdříve z digitální do analogové a po té opět z analogové do digitální, se z hlediska ztráty obrazové informace a vzniku šumů zdálo poněkud nešťastné řešení, proto přišla skupina DDWG (Digital Display Working Group) v roce 1999 v čele se společností Intel s novým řešením a to konektorem DVI (Digital Video Interface).
Ukázka redukce z rozhraní DVI-I na VGA
Typy DVI konektorů
S příchodem konektoru DVI v podobě DVI-D a jeho standardizace u nových grafických karet, začal být problém s kompatibilitou těchto grafických karet pro CRT monitory, protože je nebylo možné přes DVI-D připojit. U všech CRT monitorů se i dneska používá klasický VGA konektor v podobě 15-pin Mini D-sub. Proto vznikl nový formát DVI konektorů s označením DVI-I, jenž byl navržen tak, aby na jeho výstupu byla jak analogová obrazová informace, tak digitální. Kromě těchto dvou standardizovaných konektorů (DVI-I a DVI-D) se používá i konektor DVI-A.
Ukázka výstupních onektorů u grafické karty (vlevo rozhraní DVI-I, vpravo rozhraní VGA)
VI-D konektor je osazen 3 řadami pinů po osmi (24 pinů) a dávají tzv. pravý digitální video obrazový signál využívající pro připojení k digitálním LCD panelům. Grafické karty osazené pouze tímto konektorem dávají na svém výstupu pouze digitální obrazovou informaci a není možné k ní připojit běžný CRT monitor. Konektor typu DVI-A se používá pro vedení DVI signálu do analogových monitorů zvláště pro ty, u kterých je nutné zabezpečit minimální zkreslení signálu. Připojení přes konektory DVI-A se používá hlavně pro CRT monitory u grafických stanic nebo HDTV. Vedený digitální signál z grafické karty přímo do analogového obrazového přístroje, zabezpečuje menší ztrátu kvality signálu než při vedení analogového signálu. Konektory DVI-I jsou podobně jako konektory DVI-D osazeny na levé straně 3 řadami pinů po osmi, které nesou digitální informaci o obrazu, ale oproti konektoru DVI-D jsou osazeny ještě pěti piny (29 pinů) na pravé straně, kde je vyvedena analogová informace o obraze. Nové grafické karty bývají osazeny těmito konektory, nebo konektorem DVI-D a vedle konektorem VGA 15-pin Mini D-sub kvůli kompatibilitě použití jak pro analogové, tak digitální zobrazovací systémy. Díky tomu, že grafické rozhraní DVI-I jsou plně kompatibilní s konektory DVI-D, je možné přímo zapojit konektor typu DVI-D do samice konektoru typu DVI-I, ale ne naopak. Většinu analogových zobrazovacích přístrojů využívá k připojení klasického VGA rozhraní 15-pin Mini D-sub, ale přes redukci na konektor DVI-I je možné použít tento zobrazovací přístroj i u grafických karet pouze s výstupem typu DVI-I.
Ukázka prodlužovacího kabelu z rozhraní DVI-I na rozhraní VGA
Co se týče délky použitého přívodního kabelu typu DVI od grafické karty k monitoru je podle různých testů vyzkoušeno, že do délky pěti metrů přívodního kabelu se obrazový signál přenáší takřka beze ztrát. Při délce kabelu od 5 metrů do 9 metrů je přenášen dostatečně silný signál bez znatelnějšího rušení. U delších přívodních kabelů než 12 metrů dochází již k citelné zašuměnosti a možnosti rozhození horizontální či vertikální synchronizace.
Popis zapojení jednotlivých pinů u rozhraní DVI-I a DVI-D
Závěr
DVI konektory se tedy stávají novým standardem u nových grafických karet, a proto je nutné před zakoupením, ať již grafické karty nebo zobrazovacího zařízení popřemýšlet nad vzájemnou kompatibilitou, ať již z hlediska hardwarové či z hlediska ztráty obrazové informace a následnému zkreslení. Konektory DVI se v poslední době začínají objevovat i u notebooků, což je dobrá zpráva hlavně pro mobilní uživatele, kteří přechází z jednoho mobilního pracoviště k druhému.