1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Hodnocení 0.50 (1 hlas)

Počítačová sestava.  
Slovní spojení, které i v dnešní přetechnizované době nahání mnoha lidem husí kůži i na již dávno necitlivých místech. Ano, pravdou je, že se jedná především o občany dříve narozené, pro něž musela být daleko důležitější dojnost jalovic v JZD Postoloprty, než velikost datového úložiště dnešního mladého uživatele.

Ovšem nic není tak jednoznačné – i samotný majitel takovéto sestavy, zažívá, sice zřídka, ale přesto, nepříjemné mravenčení v souvislosti s jeho hromádkou křemíku, plastu a železa, kterou shodně a honosně nazýváme Počítačová sestava. Ten pocit, který je spolujmenovcem prapodivného tvora, se dostavuje vždy v jediném okamžiku. Když majitel pocítí nutnost zvýšení výkonu své sestavy. Nepříjemný pocit, dostavující se několikrát ročně se dnes pokusíme zahubit recenzí a snad i návodem ke koupi dostatečně silné Počítačové sestavy, která dodá majiteli pocit sebevědomí alespoň na několik následujících let.

Kvalita a obsah balení:
Sestava je úhledně a neprodyšně zabalena do polypropylénového obalu, jehož poločas rozkladu je několik tisíc let. Zcela jistě vám tedy vydrží po dobu záruky pro případnou reklamaci, neboť se i dnes, v době kosmické turistiky najdou domorodci, kteří tvrdí, že k reklamaci je nutné mít kompletní obal. Pevný, plastový obal nedává ničím najevo, jakého výrobce v sobě ukrývá. Zde bych snad jen vytkl absenci polystyrénových vycpávek, které jsou v dnešní době již standardní. Pouze nenápadná loga na přední straně balení dávají poznat dovozce.Po vybalení, které je velice snadné a dobře promyšlené, se nám naskytne příjemný pohled. Skříň je od pohledu velice pevná a stabilní. Samotný krycí plech má tloušťku 2 mm, což vysvětluje proč nesměly na poště balík nosit ženy. Tvůrce skříně se nepodařilo zjistit, nicméně pravděpodobně to bude nějaký OEM partner.Výrobce zvolil osvědčenou a nenápadnou barvu sloní kosti. Samotný přední panel skříně je vyroben z plastu, decentně zbarvený do zažloutlé sloní kosti. Tento na pohled příjemný panel poskytuje dostatek pozic pro všechny vaše požadavky i do budoucna.

Dvě pozice ze čtyř mají z výroby předpřipravený otvor pro umístění doplňkových mechanik, stejně jako u vozů Škoda Fabia, kde máte již ve standardní výbavě otvor na autorádio a přípravu na reproduktory. V horní poloze je umístěna optická dvou rychlostní ATAPI CD-ROM.
V levém horním rohu dominuje slušivé logo sestavy, doplněné ve spodní části čtveřicí tlačítek sloužící pro spuštění sestavy, tvrdého resetu, uvedení do zrychleného stavu sestavy, tzv. Turbo a uzamykání klávesnice, tolik využívané a potřebné funkce. Přes celý panel probíhá efektní lom, krásně doplňující zažloutlou sloní kost.

Na zadní straně uvidíme dnes ještě stále plně nevyužité LPT a Serial porty, konektory pro sluchátka / reproduktory a mikrofon, doplněné konektorem 10 MB síťové karty, VGA rozhraní a navíc jeden PS2 vstup.V tradičním přehledu sestavy se nám tedy objeví:
- základní deska Asus P/I-P55T2P4
- Procesor Cyrix 120MHz, který je možno do budoucna rozšířit až na 200MHz MMX!
- 8 MB EDO RAM, rozšiřitelné až na ( nevyužitelných ) 256 MB, dále 512k PB cache
- HDD 700MB IBM, připojeného přes velice rychlé rozhraní ATA 2
- PCI řadič disků
- 2x rychlostní CD-ROM Compaq
- 10MB síťová karta
- 1MB S3 Trio grafická karta v PCI slotu
- 2x příprava na dodatečné mechaniky
- 2x volný PCI slot
- 2x volný ISA slot
- klávesnice CS
- MS DOS 6.22 v lokalizované anglické verzi na disketách ( pro instalaci stačí dokoupit 3,5 FDD do předpřipraveného otvoru )

A co se skrývá uvnitř?
Výrobce vsadil na tradiční kvalitní a bezproblémové uspořádání. Nápadité je umístění pevného disku proti připravenému otvoru pro disketovou mechaniku, čímž se zabrání prášení otvorem dovnitř skříně, současně je ale vnitřek počítače ideálně větrán. Tím je zajištěn stabilnější provoz a delší životnost sestavy.Na pohled chaotická změť drátů, vedoucí do rohu kvalitní základní desky Asus je po bližším prozkoumání systematicky roztříděná do sektorů a vedena nejkratší možnou cestou.Klasické rozmístění PCI a ISA konektorů a karet v nich umístěných nijak neovlivňuje pečlivě seskládané datové kabely, vedoucí od obřího, 700MB velkého datového skladiště.

200 Wattový zdroj známého výrobce Express poskytuje dostatek stabilního napájení i při výkonových špičkách, např. při kódování videa.Koš pro umístění pevného disku a 3,5 FDD mechaniky je pevně vešroubován 6 šrouby M 10x30 do souběžné výztuhy z pevného plechu, probíhající celou skříní. V této výztuze je také umístěn PC speaker, neocenitelný to pomocník. Ten je vhledem ke své váze uchycen 4 železnými „ kotvičkami „ prolisovanými ze vzpěry.Vzhledem k tichosti ventilátorku na procesoru se výrobce rozhodl neodhlučňovat skříň žádnou tlumící hmotou. Osobně si myslím, že mu to už ani zákon vzhledem k aktuální váze neumožňoval.Optická mechanika je umístěna poměrně blízko zdroje, což považuji za chybu, nicméně je nutno podotknout, že místo ve skříni je využito jak jen to potenciál skříně dovoluje, nebylo tedy mnoho jiných a lepších variant. Snad jen zvolit přípravu pro CD-ROM.

Stojí to za to?
Samotná použitá základní deska je velice kvalitní. Již samotný výrobce Asus je předzvěstí něčeho navíc. Naměřené hodnoty základní desky jsou skutečně fenomenální:

( výsledky převzaty z Tomshardware)
Naprosto nadstandardní jsou možnosti nastavení BIOSu, kde může zkušený uživatel nastavit frekvenci pamětí, přístupu do pamětí, rychlost systémové sběrnice, napětí pamětí i procesoru, prostě vše co experimentátor potřebuje. Základní deska dále podporuje procesory Intel Pentium 75 – 200MHz, Pentium MMX, Cyrix 120 – 200MHz.

Zatímco základní deska je srdce počítače, mozkem je poté procesor. Ten náš podává výkon tepající na 100MHz, ačkoliv je označen výrobně jako120MHz, přičemž poskytuje potenciál především ve zkušených rukou, kde lze tento skvost dostat o 5 – 14MHz výše a zvýšit již beztak divoký výkon této sestavy. Tento procesor vzhledem ke svému výkonu musí být aktivně chlazen tichým ventilátorkem, který se točí pěti tisíci otáčkami na plastových ložiskách. Zde je možné, že dojde časem ke zvýšení hlukové hladiny ventilátorku, ale berte to pouze jako můj osobní dojem.Grafická karta od renomované firmy S3 poskytuje 1MB grafické paměti, dostačující i pro ty nejnáročnější 2D grafické výpočty. Maximální rozlišení je 800x600. Usazena je v rychlém a moderním PCI slotu, přičemž umožňuje rozšíření až na neuvěřitelné 2MB. Vzhledem k výborné konstrukci je chlazena pasivně, nevzniká tedy další hluk. Zde bych se snad jen obával tepelného vyzařování při zátěži karty v nějakém náročném 2D výpočtu. Grafická karta je ideální v kombinaci s patnácti palcovým monitorem, kde podává dokonalé zobrazení všech 256 barev.Závěrečné hodnocení.Tato počítačová sestava se obhájila prakticky sama a bez chyby. Několik menších výtek, například k umístění optické mechaniky, kvalitě ventilátorku na procesoru, či nepatrné nedokonalosti při balení zcela jistě nemůže převýšit výhody, kterými tato sestava disponuje. Vybrané komponenty jsou bezvadně sladěny do harmonického celku, při kterém sestava podává maximální možný výkon. Vybrány byly pouze značkové komponenty s ohledem na budoucí využití a co možná nejdelší oddálení zestárnutí a nutnosti výměny hardware.

Komu by ovšem ani takto bezchybný celek nestačil, může sáhnout k ladičským nástrojům, kterých tato sestava obsahuje více než dost. Na přiložené disketě je i několik výborných utilit pro lepší chod zcela nového operačního systému MS DOS 6.22, který tento nejnovější hardware za použití správných ovladačů plně podporuje.

Hledání

Prodej a servis počítačů, opravy notebooků - svoz zařízení na opravu ZDARMA

Náhledy projektů